OVERALL SSS Results 2018
SSS Long 3.6KM TOTAL
1. Mahina Ross, Hawkes Bay, 2:35:18 1st O/A
2. Jess Evans, Brisbane, 2:35:28 2nd O/A
3. Chriss Dunn, Auckland, 2:37:35 1st Male
4. Dan Feisst, Auckland, 2:51:37 2nd Male
5. Christina Harris, Nelson, 2:56:09 3rd F
6. Mike Cochrane, Auckland, 2:56:52 3rd M
7. Jack Burnham, Sunshine, Coast3:01:30 4th M
8. Scott Newman, Brisbane 3:06:28 5th M
9. Greg Ross, Hawkes Bay, 3:06:44 6th M
10. Kirsty Craig, Auckland, 3:14:03 4th F
11. Lindsay Crouch, Victoria, 3:16:17 7th M
12. Michele Pezzutti, Sydney, 3:24:23 5th F
13. Roger Matheson, Nelson, 3:31:14 8th M
14. Chris Nelson, Auckland, 3:31:25 9th M
15. Sam Nimarota, Samoa 3:32:03 10th M
16. Lyn Clark, Wellington, 3:34:45 6th F
17. Serena Heckler CO. USA 3:52:52 7th F
18. David Lowe Hawkes Bay 3:52:42 11th M
19. Bruce Wacker Hawaii 4:17:32 12th M
20. Royden Hindle Auckland 4:15:03 13th M
21. Petrina Quinn ACT 4:21:28 8th F
22. Peter Gibbs Nelson 4:07:43 14th M
23. Helen Rubin Sydney 5:21:28 9th F
Kay AbayakoonAuckland 2 Swims
Di BluckAuckland 2 Swims
Lynne O'SullivanAuckland 2 Swims
Mark Weedon Auckland 2 Long Swims
Phil WeedonAuckland 2 Long Swims
Suzie Bratuskins Victoria 1 Swim
Tony Burt Victoria 1 Swim
Michael Wilson Victoria 1 Swim
Ruth BannisterAuckland 2 Swims
SSS 2km
3 Swims in 3 Days
Palepua AfoaSamoa 1:42:01 1st O/A
John Dixon San Francisco 1:57:57 2nd O/A
Patrick Connolly Auckland 2:04:11 3rd O/A
Christine Stock Sydney 2:07:58 1F
Michele Surcouf Nelson 2:12:59 2F
Helene Brown Auckland 2:20:03 3F
Gabriela Ascencio de MyersSan Francisco 2:36:34 4F
Michelle Stubbs Omaha 2:44:48 5F
Catherine Weedon Auckland 2:46:35 6F
Marshall Clark Wellington 2:53:16 4th M
Matthew Le GallaisAuckland FINISH
Mark Weedon Auckland FINISH
Nic McCloy Auckland FINISH
Di Bluck Auckland FINISH
Sharon Robertson Auckland 2 swims
Hannah Saulbrey-RossAuckland 2 swims
Helen GreenwayAuckland 2 swims
Paula Marx Auckland 2 swims
Gerry Tucker Victoria 1 swim
Nicky Kerr Victoria 1 swim
Jan Jefferies Victoria 1 swim
Daphne Briggs Victoria 1 swim
Bernie Poort Samoa 1 swim
Violani Afoa Samoa 1 swim
Lynne O'Sullivan Auckland 1 swim
Beth Ashwood Victoria 1 swim
SSS Long 3.6KM TOTAL
1. Mahina Ross, Hawkes Bay, 2:35:18 1st O/A
2. Jess Evans, Brisbane, 2:35:28 2nd O/A
3. Chriss Dunn, Auckland, 2:37:35 1st Male
4. Dan Feisst, Auckland, 2:51:37 2nd Male
5. Christina Harris, Nelson, 2:56:09 3rd F
6. Mike Cochrane, Auckland, 2:56:52 3rd M
7. Jack Burnham, Sunshine, Coast3:01:30 4th M
8. Scott Newman, Brisbane 3:06:28 5th M
9. Greg Ross, Hawkes Bay, 3:06:44 6th M
10. Kirsty Craig, Auckland, 3:14:03 4th F
11. Lindsay Crouch, Victoria, 3:16:17 7th M
12. Michele Pezzutti, Sydney, 3:24:23 5th F
13. Roger Matheson, Nelson, 3:31:14 8th M
14. Chris Nelson, Auckland, 3:31:25 9th M
15. Sam Nimarota, Samoa 3:32:03 10th M
16. Lyn Clark, Wellington, 3:34:45 6th F
17. Serena Heckler CO. USA 3:52:52 7th F
18. David Lowe Hawkes Bay 3:52:42 11th M
19. Bruce Wacker Hawaii 4:17:32 12th M
20. Royden Hindle Auckland 4:15:03 13th M
21. Petrina Quinn ACT 4:21:28 8th F
22. Peter Gibbs Nelson 4:07:43 14th M
23. Helen Rubin Sydney 5:21:28 9th F
Kay AbayakoonAuckland 2 Swims
Di BluckAuckland 2 Swims
Lynne O'SullivanAuckland 2 Swims
Mark Weedon Auckland 2 Long Swims
Phil WeedonAuckland 2 Long Swims
Suzie Bratuskins Victoria 1 Swim
Tony Burt Victoria 1 Swim
Michael Wilson Victoria 1 Swim
Ruth BannisterAuckland 2 Swims
SSS 2km
3 Swims in 3 Days
Palepua AfoaSamoa 1:42:01 1st O/A
John Dixon San Francisco 1:57:57 2nd O/A
Patrick Connolly Auckland 2:04:11 3rd O/A
Christine Stock Sydney 2:07:58 1F
Michele Surcouf Nelson 2:12:59 2F
Helene Brown Auckland 2:20:03 3F
Gabriela Ascencio de MyersSan Francisco 2:36:34 4F
Michelle Stubbs Omaha 2:44:48 5F
Catherine Weedon Auckland 2:46:35 6F
Marshall Clark Wellington 2:53:16 4th M
Matthew Le GallaisAuckland FINISH
Mark Weedon Auckland FINISH
Nic McCloy Auckland FINISH
Di Bluck Auckland FINISH
Sharon Robertson Auckland 2 swims
Hannah Saulbrey-RossAuckland 2 swims
Helen GreenwayAuckland 2 swims
Paula Marx Auckland 2 swims
Gerry Tucker Victoria 1 swim
Nicky Kerr Victoria 1 swim
Jan Jefferies Victoria 1 swim
Daphne Briggs Victoria 1 swim
Bernie Poort Samoa 1 swim
Violani Afoa Samoa 1 swim
Lynne O'Sullivan Auckland 1 swim
Beth Ashwood Victoria 1 swim
SSS 3
SHERATON SWIM 4-Aug 3.6KM AGR G SHERATON Mahina Ross U15 F 0:56:06 Jess Evans 30-34 F 0:56:09 Chriss Dunn30-34 M 0:56:10 Dan Feisst35-39 M 1:00:43 Mike Cochrane35-39 M 1:01:52 Suzie Bratuskins 40-44 F 1:01:54 Christina Harris50-54 F 1:02:17 Jack Burnham20-24 M 1:02:30 Tony Burt 45-49 M 1:04:10 Scott Newman35-39 M 1:07:00 Greg Ross50-54 M 1:07:07 Kirsty Craig40-44 F 1:07:21 Lindsay Crouch60-64 M 1:08:03 Michael Wilson 35-39 F 1:09:27 Michele Pezzutti45-49 F 1:12:55 Sam Nimarota25-29M 1:13:55 Chris Nelson40-45 M 1:15:38 Lyn Clark50-54 F 1:16:07 Ruth BannisterAGR F 1:16:20 Roger Matheson AGR M 1:18:04 David Lowe 55-59 M 1:21:40 Peter Gibbs 65-59 M 1:23:48 Serena Heckler 45-49 F 1:25:30 Royden Hindle 55-59 M 1:34:08 Kay Abayakoon 45-49 F 1:35:06 Petrina Quinn 55-59F 1:39:40 Helen Rubin 65-69 F 1:41:40 Bruce Wacker 70-74 M 1:44:17 2KMAGRGSHERATON Gerry Tucker 65-69 M 0:32:46 Nicky Kerr 40-44 F 0:33:55 Jan Jefferies65-69 F 0:35:17 Palepua Afoa U13 M 0:36:25 Daphne Briggs 55-59 F 0:37:15 Di Bluck45-49 F 0:38:21 Hannah Saulbrey-RossAGR F 0:38:32 Helen Greenway45-49 F 0:39:28 Bernie Poort 50-54 M 0:39:40 John Dixon30-34 M 0:40:45 Patrick Connolly50-54 M 0:40:47 Paula Marx 45-49 F 0:41:27 Violani AfoaU13 F 0:41:56 Lynne O'Sullivan50-54 F 0:42:09 Beth Ashwood 55-59 F 0:43:56 Christine Stock 60-64 F 0:43:58 Matthew Le Gallais U13 M 0:44:42 Mark Weedon 50-54 M 0:46:15 Michele Surcouf 60-64 F 0:46:36 Sharon Robertson 45-49 F 0:49:03 Helene Brown 60-64 F 0:49:18 Gabriela Ascencio de Myers 40-44 F 0:55:11 Nic McCloy 45-49 F 0:56:15 Michelle Stubbs 55-59 F 0:58:02 Catherine Weedon 45-49 F 0:58:02 Marshall Clark 60-64 M 1:06:17 Matthew Le Gallais U13 M 0:44:42 Nic McCloy 45-49 F 0:56:15 Denise James 45-49 F 1:07:55 1KM AGR G SHERATON Livy Connolly15-20 F 0:27:09 Danielle Le Gallais 30-34 F 0:27:29 Kylie Gallagher 45-49 F 0:30:25 400m AGR G SHERATON Jack Weedon U10 M 0:10:00 Rory Weedon U10 M 0:10:00 Kim Lowe AGR F 0:10:00 Mark Weedon 50-54 M 0:10:00 Sam Nimarota 25-29 M 0:10:00 Chris Dunn30-34 M 0:10:00 |
SSS 2
MANONO Island Swim 3-Aug 3.6KMAGRGMANONO Mahina Ross F 0:51:36 Jess Evans F 0:51:37 Chris Dunn M 0:51:54 Christina Harris F 0:58:27 Dan Feisst M 0:58:27 Mike Cochrane M 0:59:52 Scott Newman M 1:01:42 Greg Ross M 1:02:08 Jack Burnham M 1:02:50 Lindsay Crouch M 1:05:26 Kirsty Craig F 1:06:08 Michele Pezzutti F 1:08:49 Di Bluck F 1:08:54 Roger Matheson M 1:09:10 Chris Nelson M 1:09:56 Sam Nimarota M 1:11:27 Lyn Clark5 F1:11:58 Mark Weedon M 1:15:47 Serena Heckler F 1:17:30 David Lowe M 1:19:13 Bruce Wacker M 1:20:55 Petrina Quinn F 1:22:38 Lynne O'Sullivan F 1:24:36 Phil Weedon M 1:25:48 Kay Abayakoon F 1:27:13 Royden Hindle M 1:27:48 Peter Gibbs M 1:31:45 Matt Le Gallais M 1:34:30 Bruce Wacker M 1:20:55 Nic McCloy F 1:37:03 Helen Rubin F 1:58:48 2KM G MANONO Palepua Afoa M 0:35:04 Koharu Honda F 0:35:05 Hannah Saulbrey-Ross F 0:39:28 Helen Greenway F 0:40:34 Paula Marx F 0:41:44 John Dixon M 0:41:47 Patrick Connolly M 0:42:40 Christine Stock F 0:45:00 Michele Surcouf F 0:45:59 Helene Brown F 0:49:00 Sharon Robertson F 0:51:01 Livy Connolly F 0:55:32 Gabriela Ascencio de Myers F 0:55:32 Denise James F 0:56:52 Marshall Clark M 0:58:33 Michelle Stubbs F 1:00:13 Catherine Weedon F 1:00:47 Danielle Le Gallais F 1:14:30 |
SSS 1
Sinalei Resort Swim 2-Aug 3.6KM SINALEI Mahina Ross 0:47:36 Jess Evans 0:47:42 Chriss Dunn 0:49:31 Dan Feisst 0:52:27 Mike Cochrane 0:55:08 Christina Harris 0:55:25 Jack Burnham 0:56:10 Greg Ross 0:57:29 Scott Newman 0:57:46 Kirsty Craig 1:00:34 Michele Pezzutti 1:02:39 Lindsay Crouch 1:02:48 Roger Matheson 1:04:00 Chris Nelson 1:05:51 Lyn Clark 1:06:40 Sam Nimarota 1:06:41 Serena Heckler 1:09:52 David Lowe 1:11:49 Peter Gibbs 1:12:10 Bruce Wacker 1:12:20 Royden Hindle 1:13:07 Petrina Quinn 1:19:10 Helen Rubin 1:41:00 2KM SINALEI Palepua Afoa 0:30:32 Koharu Honda 0:30:40 Di Bluck 0:32:27 Ruth Bannister 0:34:51 John Dixon 0:35:25 Christine Stock 0:39:00 Michele Surcouf 0:40:24 Patrick Connolly 0:40:44 Livy Connolly 0:40:45 Helene Browne 0:41:45 Matthew Le Gallais 0:43:52 Nic McCloy 0:44:35 Gabriela Ascencio de Myers 0:45:51 Michelle Stubbs 0:46:33 Catherine Weedon 0:47:46 Mark Weedon 0:47:46 Phil Weedon 0:47:46 Marshall Clark 0:48:26 |
PACIFIC OPEN WATER CHALLENGE 2018 - RESULTS
OVERALL Placings TOTAL
Jessica Evans 15KM 5:20:34 Christina Harris15KM 6:17:07 Scott Newman15KM 6:34:50 Mike Cochrane 15KM 6:45:36 Dan Feisst 10KM 4:38:54 Kirsty Craig10KM 5:12:56 Sam Nimarota Maoga10KM 6:35:20 Michele Pezzutti10KM 5:37:15 Chris Nelson10KM 5:53:33 Petrina Quinn10KM 7:27:18 Siliga Sani Muliaumasealii10KM 7:27:18 Roger Matheson10KM Jack Burnham10KM Ronnie Iosefatu 10KM Peter Rice10KM |
PACIFIC OPEN WATER CHALLENGE 15KM
15KM AGRTotal Jess Evans 3:55:30 Christina Harris 4:34:30 Scott Newman 4:48:30 Mike Cochrane 4:57:30 PACIFIC OPEN WATER CHALLENGE 10KM 10KM AGRTotal Dan Feisst 3:02:00 Kirsty Craig 3:18:00 Michele Pezzutti 3:38:15 Roger Matheson 3:43:00 Chris Nelson 3:43:30 Ronnie Iosefatu 3:51:00 Samasoni Nimarota 4:18:30 Petrina Quinn 4:40:00 Siliga Sani Muliaumasealii 4:38:15 Peter Rice DNF Luaipou Pimoe DNF Manaia To'alepai DNF Jack Burnham DNF |
PACIFIC Open Water Challenge
5km - Sauano to Falefa TIME Jessica Evans 1:25:34 Dan Feisst 1:36:54 Christina Harris 1:41:17 Jack Burnham 1:44:47 Scott Newman 1:45:20 Mike Cochrane 1:48:06 Kirsty Craig 1:50:26 Sam Nimarota Maoga 2:07:20 Michele Pezzutti 2:09:00 Chris Nelson 2:09:33 Peter Rice 2:29:00 Petrina Quinn 2:48:18 Siliga Sani Muliaumasealii 2:48:18 Roger Matheson DNF Non-POWC Results Chris Dunn 1:32:41 Lyn Clark 2:02:30 Bruce Wacker DNF Lucy Cotterill DNF |